Strefa Rodziców

 

ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU


 

Drodzy Rodzice, 

     Wasze dzieci rozpoczynają w swoim życiu nowy etap, zwany okresem przedszkolnym. Wiele rodziców czuje niepokój związany z tym wydarzeniem. Wielu z Państwa nurtują pytania czy Nasze dziecko zaaklimatyzuje się szybko w nowym miejscu? Czy nie zniechęci się po pierwszym dniu ? Czy będzie się bało? Czy będzie płakało?

 

      Poniżej pragniemy Państwu udzielić kilku wskazówek jak należy ułatwić Waszym pociechom dobry start w przedszkolu i trochę załagodzić chwilową utratę bezpieczeństwa.

 

     Przede wszystkim nie można razem z dzieckiem przez 2 miesiące oczekiwać w strachu na dzień pójścia do przedszkola. To bardzo ważne, aby Państwo nie pokazywali swoim pociechą, że się martwią i mają swoje obawy. Nie można nawet w żartach, straszyć dziecka przedszkolem. Warto jednak przekonać dziecko, że pójście do przedszkola jest czymś naturalnym, że prawie wszystkie dzieci chodzą do przedszkola. Pierwszym krokiem do oswojenia dziecka z przedszkolem jest zabranie go ze sobą do placówki, gdy idziemy je zapisać. Rodzic musi przedstawiać dziecku przedszkole jako miejsce przyjazne, pełne zabawek, kolorowe i wesołe. Pierwszy tydzień, dwa nie zostawiajmy dziecka w przedszkolu na 8 czy 10 godzin. Stopniujmy długość jego pobytu w nowym miejscu. W miarę możliwości przez pierwsze dni warto zostawić dziecko na 2-3 godziny. Ważne jest również stanowcze zachowanie rodzica. Nie tulimy dziecka, nie płaczemy razem z nim, ale dajemy buziaka, robimy „papa” i znikamy, bez względu na to, jak dziecko będzie się zachowywało. Chyba, że któraś Pani poprosi o zostanie rodzica, uważając, iż ta próba będzie za trudna na dany moment. Już w domu ucz dziecko samodzielności- samodzielnego jedzenia, korzystania z toalety, ubierania się i rozbierania. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.  Bardzo ważne jest również, aby rodzice odebrali dziecko pozostawione w przedszkolu na czas. Warto też ciągle okazywać dziecku, że jest ważne, potrzebne i kochane. Takie dziecko ma wystarczająco mocne poczucie własnej wartości, aby poradzić sobie później w grupie rówieśniczej.

 

    Postaramy się z całych sił, aby Państwa dzieci dobrze i szybko przeszły okres adaptacji i każdego dnia przychodziły do nas z roześmianymi buziami.

 

  

Drogi Rodzicu, nie zapomnij o :

 

Zespół "Jak u Mamy"


WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

 

       Kontakt i współpraca z Rodzicami jest dla Nas bardzo ważnym elementem pracy. Podczas zebrań organizowanych przez Dyrekcję Przedszkola dowiecie się Państwo o najważniejszych kwestiach funkcjonowania Przedszkola w danym roku szkolnym. Podczas konsultacji indywidualnych mogą Państwo szczegółowo porozmawiać z Wychowawcą na temat zachowania Dziecka, postępu w nauce, predyspozycjach i talentach lub też aspektach wymagających współpracy ze specjalistami. Codziennie przyprowadzając lub odbierając Dziecko z przedszkola możecie Państwo porozmawiać z wychowawcą na temat funkcjonowania Dziecka w przedszkolu w danym dniu.


     Najważniejsze informacje dotyczące tego co słychać w Przedszkolu  znajdziecie Państwo na tablicy przy szatni. Zechęcamy również do przeglądania zakładki AKTUALNOŚCI na naszej stronie internetowej. Informujemy również, że już od września będą mogli Nas Państwo odwiedzać na facebooku.


Zespół "Jak u Mamy"ŚWIAT W OCZACH DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM


       Poniżej przedstawiamy Państwu kwestię związaną z rozwojem dziecka w każdym jego roku funkcjonowania w przedszkolu i poza nim. To bardzo ważne, aby wiedzieć, na jakie zachowania dziecka zracać uwagę, które powoli staje się członkiem społeczności.


Kim jest mały człowiek?- Mądry Rodzic to zawsze lepszy start...


ŚWIAT W OCZACH DWULATKA:

( Rozwój społeczny, fizyczny, intelektualny)

 

 

ŚWIAT W OCZACH TRZYLATKA:

(Rozwój społeczny, fizyczny-motoryczny, intelektualny)


 

 ŚWIAT W OCZACH CZTEROLATKA

(Rozwój społeczny, fizyczny- motoryczny, intelektualny)


 

ŚWIAT W OCZACH PIĘCIOLATKA:

(Rozwój społeczny, fizyczny- motoryczny, intelektualny)


 


Lektury dla Rodziców

"POZYTYWNA DYSCYPLINA"

Autor: Jane Nelsen


 Pozytywna dyscyplina-

Autorka przekonuje swoich czytelników, że kluczem do dyscypliny nie jest kara, lecz wzajemny szacunek.  Uważa że dzieci są niegrzeczne kiedy brak im poczucia  przynależności, miłości zainteresowania ze strony dorosłych. Podejście autorytarne prowadzi jedynie do buntu,  a rodzice , którzy w nauczaniu życiowych umiejętności stosują dobroć i stanowczość, zachęcą dzieci do kształtowania poczucia własnej godności, poprawnego zachowania, nauczą je radzić sobie z własnymi problemami. W pozytywnej dyscyplinie znajdziemy recepte na to jak wychować dobre, mądre dziecko i jak czerpać z tego radość.


"100 PORAD JAK WYCHOWAĆ SZCZĘŚLIWEGO I PEWNEGO SIEBIE CHŁOPCA"

Autor: Hartley-Brewer-Elizabeth

100 porad jak wychować szczęśliwego i pewnego siebie chłopca-

Pewny siebie syn to marzenie każdego rodzica. Pewność siebie to przepustka do szczęśliwszego i pełniejszego życia oraz gwarancja sukcesów na polu nauki, zabawy, miłości i komunikacji międzyludzkiej. Poziom pewności siebie zmienia się na różnych etapach życia chłopca. Rodzice mogą pomóc swojemu dziecku, jeśli zrozumieją, kiedy należy się spodziewać trudniejszych okresów. W tym praktycznym i mądrym poradniku Elizabeth Hartley-Brewer pokazuje rodzicom, jak: zrozumieć wyzwania i możliwości stojące przed chłopcami w dzisiejszym świecie; pomagać chłopcom rozwijać wewnętrzną siłę niezbędną do radzenia sobie z presją grupy rówieśniczej; panować nad zachowaniem chłopców w sposób rozwijający w nich pewność siebie; z wyczuciem reagować na problemy chłopców; wspierać chłopców w nauce samodyscypliny umożliwiającej osiąganie życiowych celów.

PORADNIKI

Autor: Adele Faber i Elaine Mazlish

Seria poradników autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish- Światowy bestseller pośród publikacji poświęconych problemom, z jakimi każdego dnia zmagają się rodzice i dzieci. Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi i... nie tylko z nimi sprawiają, że książka ta nie jest "zarezerwowana" tylko dla profesjonalistów. Jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby nie tylko lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci, ale i być przez dzieci kochanym i rozumianym. Książkę uzupełnia suplement: "Doświadczenia rodziców polskich" 

"MAMA, NAJLEPSZY ZAWÓD NA ŚWIECIE"

Autor: Jill Savage

Mama, najlepszy zawód na świecie!!!- Jill Savage

Och, gdybym poznała tę książkę lata temu, gdy porzuciłam pełnoetatową pracę w radiu, aby móc w pełni poświęcić się macierzyństwu! W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku kobiety pracujące zawodowo na ogół tego nie robiły. Kiedy spotykałam się z komentarzem: „Czy to znaczy, że już nigdy więcej nie będziesz pracować?”, zwiesiwszy głowę, mamrotałam pod nosem: „Niezupełnie”. Zamiast postrzegać macierzyństwo jako nową, ekscytującą pracę, wymagającą zdobycia nowych umiejętności, pomysłowości i sporej dawki oleju w głowie, widziałam tylko to, że porzucam karierę, żeby po prostu „siedzieć w domu”. Problem w tym, że zupełnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, co ja tak naprawdę robię i dlaczego. I nie ma się co dziwić. Co z tego, że spędziłam sześć tygodni, przygotowując się do porodu - sześć tygodni zajęć przed jednym ciężkim dniem - i sześć minut poświęconych na to, żeby zostać matką? Wyobrażałam sobie, że to przychodzi samo, w sposób naturalny, niczym oddychanie, a co najwyżej wymaga kilku dni praktyki, jak jazda na rowerze. W krótkim czasie odkryłam (jak zapewne my wszystkie), że wychowywanie dzieci to najbardziej odpowiedzialne zajęcie na tej planecie. Na nieszczęście, ja byłam kompletnie do tego nieprzygotowana, i w dodatku przestraszona. I jeszcze zbyt zawstydzona, żeby przyznać się do własnej nieporadności i do tego, że potrzebuję pomocy, takiej jaka znajduje się właśnie w tej książce: Mama - najlepszy zawód na świecie .

"PYSZNA MAMA"

Autor:  Hope Ricciotti

 

Pyszna mama-

Poradnik i jednocześnie książka kucharska dla kobiet w ciąży i młodych matek. Czym najlepiej zaspokoić "zachcianki" na coś ostrego czy słodkiego? Co przyniesie ukojenie na mdłości? Jak odżywiać się, by uchronić nienarodzone dziecko przed problemami ze zdrowiem i co jeść podczas karmienia piersią, by sobie i dziecku dostarczyć ważnych składników mineralnych? Przepisy na lekkie i pożywne dania od śniadań po desery.

 

 

"TATA STRONGMAN"

Autor: Sławomir Zatwardnicki


Tata strongman- O integralnym wychowaniu i prawdziwym ojcostwie-

Sławomir Zatwardnicki

 
Inspirująca wizja odpowiedzialnego, silnego i angażującego się mocno w wychowanie ojca. Wspaniały przewodnik dla rodziców, dla których ważne są wartości chrześcijańskie. Autor, korzystając obficie z własnych doświadczeń rodzicielskich, formułuje szereg trafnych spostrzeżeń i sugestii, które przydatne mogą być nie tylko dla ojców, ale dla wszystkich rodziców, którym zależy na wychowaniu swoich dzieci na zdrowe, odpowiedzialne i potrafiące kochać osoby. Pokazuje też jak w zwykłych zdarzeniach dnia codziennego dostrzec Bożą miłość i troskę. Jeśli tata rzeczywiście chce odgrywać rolę superbohatera, nie może tego czynić bez odwołania do Taty Strongmana – Boga Ojca, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo. I o tym również jest ta książka.

 


..